Çikolata ve Sağlık

Keyif veren lezzetli şeylerin genellikle sağlığa zararlı olduğunu varsayarız. Bunun bir istisnası varsa o da kesinlikle çikolata! Kan basıncını yani tansiyonu düşürmesi, kalp krizi ve felç riskini azaltması, kan şekerini düzenlemesi, kakaodaki flavanol maddesinin yaşlılığa bağlı hafıza kaybını önlemesi, iltihabı iyileştirmesi, hatta bazı kanser türlerine karşı korunmadaki etkisi… Bunlar çikolatanın artık neredeyse hepimizin bildiği faydaları. Peki 2005 yılında The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, çikolatanın ishale iyi geldiğini biliyor muydunuz? 1500’lü yıllarda kavrulmuş kakao çekirdekleri toz haline getirilerek, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde kullanılıyordu. O yıllarda; ateş, öksürük, mide ve karaciğer problemlerinin tedavisinde de çikolataya başvuruluyordu.

ÇİKOLATA VE SAĞLIK

7’den 70’e herkesin severek tükettiği çikolata, içeriğindeki lifin yanı sıra magnezyum, potasyum, bakır, fosfor, çinko gibi minerallerle de sağlıklı hayata katkıda bulunuyor. Dr. Gönül Ateşsaçan, çikolatanın pek çok yiyecekten çok daha fazla antioksidan içerdiğine ve mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını desteklediğine vurgu yapıyor.

Çikolatanın faydaları hakkında bilgi veren Dr. Ateşsaçan, özellikle kaliteli kakao çekirdeklerinden üretilen, şeker oranı düşük bitter çikolata tüketiminin gerekliliğine dikkat çekiyor.

Kolesterolü düşürüyor, depresyona iyi geliyor

Çikolatanın sağlık üzerinde birçok pozitif etkisi bulunuyor. Her gün 25 gram, yani birkaç parça çikolata tüketmek kolesterolü düşürüyor, depresyona iyi geliyor, hafıza sorunlarını azaltıyor, kan basıncını dengeliyor ve cildi nemlendiriyor.

Kakao çekirdeklerinin antioksidan özelliği çok yüksek olduğu için “Hepimizin Ortak Noktası” çikolata pek çok yiyecekten çok daha fazla antioksidana sahip. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, kakao ve bitter çikolata arterleri rahatlatmak için sinyaller gönderdiğinden hem kan akışını düzenliyor hem de kan basıncını azaltıyor.

Kan akışını artıran bitter çikolata beynin işlevini iyileştiriyor, konsantrasyonu artırıyor. Tüm bunların yanı sıra bitter çikolata, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok hastalık için ortak bir risk faktörü olan insülin direncini azaltıyor. Kakaodan gelen flavanoller ise kan akışını hızlandırdığı için güneşin cilt üzerindeki zararlı etkilerini önlüyor.

 

Bloga dön